UEFA Europe Leage Herrar
Resultat torsdag 18 mars
Fulham
- Juventus
4 - 1
Marseille
- Benfica
1 - 2
Standard Liege
- Panathinaikos
1 - 0
Werder Bremen
- Valencia
4 - 4
Liverpool
- Lille
3 - 0
RSC Anderlecht
- Hamburger SV
4 - 3
Sporting Lisbon
- Atletico Madrid
2 - 2
VfL Wolfsburg
- Rubin Kazan
2 - 1
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Grupp A
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
RSC Anderlecht
6
9-4
11
2
Ajax
6
8-6
11
3
Dinamo Zagreb
6
6-8
6
4
FC Timisoara
6
4-9
5
Grupp B
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Valencia
6
12-8
12
2
Lille
6
15-9
10
3
Genoa
6
8-10
7
4
Slavia Prague
6
5-13
3
Grupp C
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Hapoel Tel Aviv
6
13-8
12
2
Hamburger SV
6
7-6
10
3
Celtic
6
7-7
6
4
Rapid Vienna
6
8-14
5
Grupp D
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Sporting Lisbon
6
8-6
11
2
Hertha Berlin
6
6-5
10
3
Heerenveen
6
11-7
8
4
Ventspils
6
3-10
3
Grupp E
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Roma
6
10-5
13
2
Fulham
6
8-6
11
3
FC Basel
6
10-7
9
4
CSKA Sofia
6
2-12
1
Grupp F
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Galatasaray
6
12-4
13
2
Panathinaikos
6
7-4
12
3
Dinamo Bucurest
6
4-12
6
4
Sturm Graz
6
3-6
4
Grupp G
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Red Bull Salzburg
6
9-2
18
2
Villarreal
6
8-6
9
3
Lazio
6
9-10
6
4
Levski Sofia
6
1-9
3
Grupp H
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Fenerbahce
6
8-3
15
2
FC Twente
6
5-6
8
3
Sheriff Tiraspol
6
4-5
5
4
Steaua Bukarest
6
3-6
4
Grupp I
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Benfica
6
13-3
15
2
Everton
6
7-9
9
3
BATE Borisov
6
7-9
7
4
AEK
6
5-11
4
Grupp J
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Shakhtar Donetsk
6
14-3
13
2
Club Brugge
6
10-8
11
3
Toulouse
6
6-11
7
4
Partizan Belgrade
6
6-14
3
Grupp K
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
PSV Eindhoven
6
8-3
14
2
FCK
6
7-4
10
3
Sparta Prague
6
7-9
7
4
Cluj
6
4-10
3
Grupp L
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Werder Bremen
6
17-6
16
2
Athletic Bilbao
6
10-8
10
3
Nacional
6
11-12
5
4
Austria Vienna
6
4-16
2
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Lottning inför sextondelsfinalerna fredag 19 mars
Rubin Kazan-Hapoel Tel-Aviv FC
Athletic Bilbao-Anderlecht
FC Köpenhamn-Marseille
Panathinaikos-Roma
Atlético Madrid-Galatasaray
Ajax-Juventus
Club Brugge-Valencia
Fulham-Shaktar Donetsk
Liverpool-Unirea Urziceni
Hamburg-PSV Eindhoven
Villarreal-Wolfsburg
Standard Liege-Salzburg
Twente-Werder Bremen
Lille-Fenerbahce
Everton-Sporting Clube
Hertha Berlin-Valencia
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Torsdag 1 april
Fulham FC
-
VFL Wolfsburg
Hamburger SV
-
Standard Liege
Valencia
-
Atletico Madrid
Benfica
-
Liverpool
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Resultat torsdag 1 april
Benfica
- Liverpool
2 - 1
Fulham
- VfL Wolfsburg
2 - 1
Hamburger SV
- Standard Liege
2 - 1
Valencia
- Atletico Madrid
2 - 2
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Torsdag 8 april
21:05
Atletico Madrid
- Valencia
21:05
Liverpool
- Benfica
21:05
Standard Liege
- Hamburger SV
21:05
VfL Wolfsburg
- Fulham
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Resultat torsdag 8 april
Atletico Madrid
- Valencia
0 - 0
Liverpool
- Benfica
4 - 1
Standard Liege
- Hamburger SV
1 - 3
VfL Wolfsburg
- Fulham
0 - 1
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Grupp A
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
RSC Anderlecht
6
9:4
11
2
Ajax
6
8:6
11
3
Dinamo Zagreb
6
6:8
6
4
FC Timisoara
6
4:9
5
Grupp B
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Valencia
6
12:8
12
2
Lille
6
15:9
10
3
Genoa
6
8:10
7
4
Slavia Prague
6
5:13
3
Grupp C
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Hapoel Tel Aviv
6
13:8
12
2
Hamburger SV
6
7:6
10
3
Celtic
6
7:7
6
4
Rapid Vienna
6
8:14
5
Grupp D
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Sporting Lisbon
6
8:6
11
2
Hertha Berlin
6
6:5
10
3
Heerenveen
6
11:7
8
4
Ventspils
6
3:10
3
Grupp E
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Roma
6
10:5
13
2
Fulham
6
8:6
11
3
FC Basel
6
10:7
9
4
CSKA Sofia
6
2:12
1
Grupp F
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Galatasaray
6
12:4
13
2
Panathinaikos
6
7:4
12
3
Dinamo Bucurest
6
4:12
6
4
Sturm Graz
6
3:6
4
Grupp G
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Red Bull Salzburg
6
9:2
18
2
Villarreal
6
8:6
9
3
Lazio
6
9:10
6
4
Levski Sofia
6
1:9
3
Grupp H
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Fenerbahce
6
8:3
15
2
FC Twente
6
5:6
8
3
Sheriff Tiraspol
6
4:5
5
4
Steaua Bukarest
6
3:6
4
Grupp I
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Benfica
6
13:3
15
2
Everton
6
7:9
9
3
BATE Borisov
6
7:9
7
4
AEK
6
5:11
4
Grupp J
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Shakhtar Donetsk
6
14:3
13
2
Club Brugge
6
10:8
11
3
Toulouse
6
6:11
7
4
Partizan Belgrade
6
6:14
3
Grupp K
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
PSV Eindhoven
6
8:3
14
2
FCK
6
7:4
10
3
Sparta Prague
6
7:9
7
4
Cluj
6
4:10
3
Grupp L
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Werder Bremen
6
17:6
16
2
Athletic Bilbao
6
10:8
10
3
Nacional
6
11:12
5
4
Austria Vienna
6
4:16
2
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Torsdag 22 april
21:05
Hamburger SV
-
Fulham FC
21:05
Atletico Madrid
-
Liverpool
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Resultat torsdag 22 april
Atletico Madrid
- Liverpool
1 - 0
Hamburger SV
- Fulham
0 - 0
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Torsdag 29 april
21:05
Fulham
- Hamburger SV
21:05
Liverpool
- Atletico Madrid
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Resultat torsdag 29 april
Fulham
- Hamburger SV
2 - 1
Liverpool
- Atletico Madrid
2 - 1
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Resultat efter 6 spelade omgångar
Grupp A
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
RSC Anderlecht
6
9:4
11
2
Ajax
6
8:6
11
3
Dinamo Zagreb
6
6:8
6
4
FC Timisoara
6
4:9
5
Grupp B
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Valencia
6
12:8
12
2
Lille
6
15:9
10
3
Genoa
6
8:10
7
4
Slavia Prague
6
5:13
3
Grupp C
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Hapoel Tel Aviv
6
13:8
12
2
Hamburger SV
6
7:6
10
3
Celtic
6
7:7
6
4
Rapid Vienna
6
8:14
5
Grupp D
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Sporting Lisbon
6
8:6
11
2
Hertha Berlin
6
6:5
10
3
Heerenveen
6
11:7
8
4
Ventspils
6
3:10
3
Grupp E
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Roma
6
10:5
13
2
Fulham
6
8:6
11
3
FC Basel
6
10:7
9
4
CSKA Sofia
6
2:12
1
Grupp F
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Galatasaray
6
12:4
13
2
Panathinaikos
6
7:4
12
3
Dinamo Bucurest
6
4:12
6
4
Sturm Graz
6
3:6
4
Grupp G
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Red Bull Salzburg
6
9:2
18
2
Villarreal
6
8:6
9
3
Lazio
6
9:10
6
4
Levski Sofia
6
1:9
3
Grupp H
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Fenerbahce
6
8:3
15
2
FC Twente
6
5:6
8
3
Sheriff Tiraspol
6
4:5
5
4
Steaua Bukarest
6
3:6
4
Grupp I
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Benfica
6
13:3
15
2
Everton
6
7:9
9
3
BATE Borisov
6
7:9
7
4
AEK
6
5:11
4
Grupp J
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Shakhtar Donetsk
6
14:3
13
2
Club Brugge
6
10:8
11
3
Toulouse
6
6:11
7
4
Partizan Belgrade
6
6:14
3
Grupp K
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
PSV Eindhoven
6
8:3
14
2
FCK
6
7:4
10
3
Sparta Prague
6
7:9
7
4
Cluj
6
4:10
3
Grupp L
Pos
Lag
S
Mål
Poäng
1
Werder Bremen
6
17:6
16
2
Athletic Bilbao
6
10:8
10
3
Nacional
6
11:12
5
4
Austria Vienna
6
4:16
2
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Onsdag 12 maj
20:45
Atletico Madrid
-
Fulham FC
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Resultat onsdag 12 maj
Atletico Madrid
- Fulham
2 - 1
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Torsdag 1 juli
16:00
Dacia Chisinau
- Zeta Goluboci
16:00
Dinamo Tbilisi
- Flora Tallinn
16:00
Dundalk
- Grevenmacher
16:00
FC Lusitanos
- Rab. Skopje
16:00
FC Ulisses Yerevan
- Bnei Yehuda
16:00
KF Laci
- FC Dnepr Mogilev
16:00
KF Tirana
- Zalaegerszeg
16:00
Khazar Lenkoran
- FC Olimpia Balti
16:00
Rab. Skopje
- FC Lusitanos
17:00
Shakhtyor Karagandy
- Ruch Chorzow
17:00
Tobol Kostanay
- Zrinjski Mostar
17:00
Trans Narva
- MyPa Myllykoski
17:30
Torpedo Zhodino
- Fylkir Reykjavik
17:30
Zeta Goluboci
- Dacia Chisinau
18:00
FC Nitra
- Györi ETO
18:00
FC Olimpia Balti
- Khazar Lenkoran
18:00
FC Zestafoni
- SC Faetano
18:00
FK Karabakh
- Metalurg Skopje
18:00
Turku PS
- Port Talbot
19:00
Anorthosis Famagusta
- Banants
19:00
Randers FC
- F91 Dudelange
19:00
UE Santa Coloma
- FK Mogren
19:30
Grevenmacher
- Dundalk
20:00
NSI Runavik
- Gefle
20:05
Llanelli AFC
- FK Tauras
20:15
Olimpia Ljubljana
- Siroki Brijeg
20:30
Portadown
- Skonto Riga
21:00
Kalmar FF
- Eb/Streymur
21:05
HNK Sibenik
- Sliema Wanderers
21:15
KR Reykjavik
- FC Glentoran
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Resultat torsdag 1 juli
Dinamo Tbilisi
- Flora Tallinn
2 - 1
FC Ulisses Yerevan
- Bnei Yehuda
0 - 0
Tobol Kostanay
- Zrinjski Mostar
1 - 2
KF Laci
- FC Dnepr Mogilev
1 - 1
Rab. Skopje
- FC Lusitanos
5 - 0
Shakhtyor Karagandy
- Ruch Chorzow
1 - 2
Trans Narva
- MyPa Myllykoski
0 - 2
KF Tirana
- Zalaegerszeg
0 - 0
Torpedo Zhodino
- Fylkir Reykjavik
3 - 0
Zeta Goluboci
- Dacia Chisinau
1 - 1
FC Nitra
- Györi ETO
2 - 2
FC Olimpia Balti
- Khazar Lenkoran
0 - 0
FC Zestafoni
- SC Faetano
5 - 0
FK Karabakh
- Metalurg Skopje
4 - 1
Turku PS
- Port Talbot
3 - 1
HNK Sibenik
- Sliema Wanderers
0 - 0
Anorthosis Famagusta
- Banants
3 - 0
Randers FC
- F91 Dudelange
6 - 1
UE Santa Coloma
- FK Mogren
0 - 3
Grevenmacher
- Dundalk
3 - 3
Portadown
- Skonto Riga
1 - 1
NSI Runavik
- Gefle
0 - 2
Llanelli AFC
- FK Tauras
2 - 2
Olimpia Ljubljana
- Siroki Brijeg
0 - 2
Kalmar FF
- Eb/Streymur
1 - 0
KR Reykjavik
- FC Glentoran
3 - 0
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Torsdag 8 juli
17:00
Banants
- Anorthosis Famagusta
17:00
FK Tauras
- Llanelli AFC
17:00
Metalurg Skopje
- FK Karabakh
17:30
Sliema Wanderers
- HNK Sibenik
17:45
Flora Tallinn
- Dinamo Tbilisi
18:00
Bnei Yehuda
- FC Ulisses Yerevan
18:00
FC Dnepr Mogilev
- KF Laci
18:00
Khazar Lenkoran
- FC Olimpia Balti
18:00
MyPa Myllykoski
- Trans Narva
18:00
Skonto Riga
- Portadown
18:30
Dacia Chisinau
- Zeta Goluboci
18:30
F91 Dudelange
- Randers FC
18:30
Györi ETO
- FC Nitra
19:00
Gefle
- NSI Runavik
19:00
Zalaegerszeg
- KF Tirana
19:15
FC Lusitanos
- Rab. Skopje
19:15
Port Talbot
- Turku PS
19:30
FK Mogren
- UE Santa Coloma
19:30
Zrinjski Mostar
- Tobol Kostanay
20:00
Dundalk
- Grevenmacher
20:00
Eb/Streymur
- Kalmar FF
20:30
FC Glentoran
- KR Reykjavik
20:30
Ruch Chorzow
- Shakhtyor Karagandy
20:30
SC Faetano
- FC Zestafoni
20:30
Siroki Brijeg
- Olimpia Ljubljana
21:00
Fylkir Reykjavik
- Torpedo Zhodino
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Resultat torsdag 8 juli
Banants
- Anorthosis Famagusta
0 - 1
FK Tauras
- Llanelli AFC
3 - 2
Metalurg Skopje
- FK Karabakh
1 - 1
FK Mogren
- UE Santa Coloma
2 - 0
Sliema Wanderers
- HNK Sibenik
0 - 3
Flora Tallinn
- Dinamo Tbilisi
0 - 0
Bnei Yehuda
- FC Ulisses Yerevan
1 - 0
FC Dnepr Mogilev
- KF Laci
7 - 1
Khazar Lenkoran
- FC Olimpia Balti
1 - 1
MyPa Myllykoski
- Trans Narva
5 - 0
Skonto Riga
- Portadown
0 - 1
Dacia Chisinau
- Zeta Goluboci
0 - 0
F91 Dudelange
- Randers FC
2 - 1
Györi ETO
- FC Nitra
3 - 1
Gefle
- NSI Runavik
2 - 1
Zalaegerszeg
- KF Tirana
0 - 1
FC Lusitanos
- Rab. Skopje
0 - 6
Port Talbot
- Turku PS
0 - 4
Zrinjski Mostar
- Tobol Kostanay
2 - 1
Dundalk
- Grevenmacher
2 - 1
Eb/Streymur
- Kalmar FF
0 - 3
FC Glentoran
- KR Reykjavik
2 - 2
Ruch Chorzow
- Shakhtyor Karagandy
1 - 0
SC Faetano
- FC Zestafoni
0 - 0
Siroki Brijeg
- Olimpia Ljubljana
3 - 0
Fylkir Reykjavik
- Torpedo Zhodino
1 - 3
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Torsdag 15 juli
16:00
Cibalia
- Cliftonville
16:00
Lausanne-Sports
- Borac Banja Luka
16:00
Wit Georgia
- Banik Ostrava
18:00
Dinamo Minsk
- JK Sillamäe Kalev
18:00
Elfsborg
- FC Iskra Stali Ribnita
18:00
FC Honka
- Bangor City
18:00
FK Baku
- Buducnost Podgorica
18:00
Ventspils
- Teteks Tetovo
19:00
Molde
- FK Jelgava
19:30
Differdange FC 03
- FK Spartak Zlatibor Voda
20:00
Besiktas
- Vikingur Gota
20:00
Brøndby IF
- FC Vaduz
20:00
Siauliai
- Wisla Krakow
20:15
Suduva Marijampole
- Rapid Vienna
20:30
KS Besa
- Olympiakos
20:30
Videoton
- NK Maribor
20:45
FC Motherwell
- Breidablik Kopavogur
20:45
Maritimo Funchal
- Sporting Fingal
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?