Champions League Herrar

Champions league 10/11

2010-09-14 10:08 #0 av: Tatsja

 

Grupp A

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

FC Twente Enschede

0

0-0

0

1

Inter

0

0-0

0

1

Tottenham

0

0-0

0

1

Werder Bremen

0

0-0

0

 

 

Grupp B

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Benfica

0

0-0

0

1

FC Schalke 04

0

0-0

0

1

Hapoel Tel-Aviv

0

0-0

0

1

Lyon

0

0-0

0

 

 

Grupp C

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Bursaspor

0

0-0

0

1

CF Valencia

0

0-0

0

1

Glasgow Rangers

0

0-0

0

1

Manchester United

0

0-0

0

 

 

Grupp D

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Barcelona

0

0-0

0

1

FCK

0

0-0

0

1

FC Rubin Kazan

0

0-0

0

1

Panathinaikos

0

0-0

0

 

 

Grupp E

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Roma

0

0-0

0

1

CFR Cluj

0

0-0

0

1

FC Basel

0

0-0

0

1

Bayern München

0

0-0

0

 

 

Grupp F

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Chelsea

0

0-0

0

1

MSK Zilina

0

0-0

0

1

Marseille

0

0-0

0

1

Spartak Moskva

0

0-0

0

 

 

Grupp G

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Milan

0

0-0

0

1

AJ Auxerre

0

0-0

0

1

Ajax

0

0-0

0

1

Real Madrid

0

0-0

0

 

 

Grupp H

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Arsenal

0

0-0

0

1

Partizan Belgrad

0

0-0

0

1

Shakhtar Donetsk

0

0-0

0

1

Sporting Braga

0

0-0

0

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-09-14 10:12 #1 av: Tatsja

Tisdag 14 september

Champions League, Grupp A  

 

20:45     FC Twente Enschede    -   Inter          
20:45 Werder Bremen    -   Tottenham          
Champions League, Grupp B  

 

20:45 Benfica    -   Hapoel Tel-Aviv          
20:45 Lyon    -   FC Schalke 04          
Champions League, Grupp C  

 

20:45 Bursaspor    -   CF Valencia          
20:45 Manchester United    -   Glasgow Rangers          
Champions League, Grupp D  

 

20:45 Barcelona    -   Panathinaikos          
20:45 FCK    -   FC Rubin Kazan          

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-09-15 08:51 #2 av: Tatsja

Resultat tisdag 14 september

Champions League, Grupp A    
  FC Twente Enschede    -   Inter 2 - 2        
  Werder Bremen    -   Tottenham 2 - 2        
Champions League, Grupp B  

 

  Benfica    -   Hapoel Tel-Aviv 2 - 0        
  Lyon    -   FC Schalke 04 1 - 0        
Champions League, Grupp C  

 

  Bursaspor    -   CF Valencia 0 - 4        
  Manchester United    -   Glasgow Rangers          0 - 0        
Champions League, Grupp D  

 

  Barcelona    -   Panathinaikos 5 - 1        
  FCK    -   FC Rubin Kazan 1 - 0        

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-09-15 08:54 #3 av: Tatsja

Onsdag 15 september 

Champions League, Grupp E    
20:45      Bayern München    -   Roma          
20:45 CFR Cluj    -   FC Basel          
Champions League, Grupp F  

 

20:45 MSK Zilina    -   Chelsea          
20:45 Marseille    -   Spartak Moskva          
Champions League, Grupp G  

 

20:45 Milan    -   AJ Auxerre          
20:45 Real Madrid    -   Ajax          
Champions League, Grupp H  

 

20:45 Arsenal    -   Sporting Braga          
20:45 Shakhtar Donetsk    -   Partizan Belgrad          

 

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-09-17 09:01 #4 av: Tatsja

Resultat onsdag 15 september

Champions League, Grupp E    
  Bayern München    -   Roma 2 - 0        
  CFR Cluj    -   FC Basel 2 - 1        
Champions League, Grupp F  

 

  MSK Zilina    -   Chelsea 1 - 4        
  Marseille    -   Spartak Moskva 0 - 1        
Champions League, Grupp G  

 

  Milan    -   AJ Auxerre 2 - 0        
  Real Madrid    -   Ajax 2 - 0        
Champions League, Grupp H  

 

  Arsenal    -   Sporting Braga 6 - 0        
  Shakhtar Donetsk    -   Partizan Belgrad          1 - 0        

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-09-17 09:16 #5 av: Tatsja

Tisdag 28 september
 

Champions League, Grupp E

20:45

FC Basel

   -  

Bayern München

   

 

20:45

Roma

   -  

Cfr Cluj

   

 

Champions League, Grupp F

18:30

Spartak Moskva   -  

Msk Zilina

   

 

20:45

Chelsea              -  

Marseille

   

 

                 

Champions League, Grupp G

20:45

Ajax            -    

Milan

   

 

20:45

AJ Auxerre   -  

Real Madrid

   

 

                 

Champions League, Grupp H

20:45

Partizan Belgrade   -  

 

Arsenal

   

 

20:45

Sporting Braga       -  

 

FC Shakhtar Donetsk

   

 

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-10-15 09:29 #6 av: Tatsja

Resultat tisdag 28 september
 

Champions League, Grupp E

FC Basel

-   Bayern München

1 - 2

Roma

-   Cfr Cluj

2 - 1

Champions League, Grupp F

Spartak Moskva

-   Msk Zilina

3 - 0

Chelsea

-   Marseille

2 - 0

Champions League, Grupp G

Ajax

-   Milan

1 - 1

AJ Auxerre

-   Real Madrid

0 - 1

Champions League, Grupp H

Partizan Belgrade

-   Arsenal

1 - 3

Sporting Braga

-   FC Shakhtar Donetsk

0 - 3

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-10-15 09:43 #7 av: Tatsja

Resultat onsdag 29 september
 

Champions League, Grupp A

 

Inter

-   Werder Bremen

4 - 0

Tottenham

-   FC Twente Enschede

4 - 1

       

Champions League, Grupp B

Hapoel Tel Aviv

-   Lyon

1 - 3

 

Schalke 04

-   Benfica

2 - 0

 

Champions League, Grupp C

Valencia FC

-   Manchester United

0 - 1

Glasgow Rangers

-   Bursaspor

1 - 0

Champions League, Grupp D

FC Rubin Kazan

-   Barcelona

1 - 1

Panathinaikos

-   FC Köpenhamn

0 - 2

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-10-15 09:48 #8 av: Tatsja

Tisdag 19 oktober

Grupp E    
20:45     Bayern München    -   CFR Cluj         3 - 2 
20:45 Roma    -   FC Basel         1 - 3 
Grupp F  

18:30 Spartak Moskva    -   Chelsea         0 - 2 
20:45 Marseille    -   MSK Zilina         1 - 0 
Grupp G  

20:45 Ajax    -   AJ Auxerre         2 - 1 
20:45 Real Madrid    -   Milan         2 - 0 
Grupp H  

20:45 Arsenal    -   Shakhtar Donetsk         5 - 1 
20:45 Sporting Braga    -   Partizan Belgrad         2 - 0 

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-10-27 09:48 #9 av: Tatsja

Onsdag 20 oktober

Grupp A  

 

20:45     FC Twente Enschede    -   Werder Bremen          1 - 1        
20:45 Inter    -   Tottenham 4 - 3        

Grupp B
   
20:45 FC Schalke 04    -   Hapoel Tel Aviv 3 - 1        
20:45 Lyon    -   Benfica 2 - 0        

Grupp C
   
20:45 Glasgow Rangers    -   CF Valencia 1 - 1        
20:45 Manchester United    -   Bursaspor 1 - 0        

Grupp D
   
20:45 Barcelona    -   FCK 2 - 0        
20:45 Panathinaikos    -   Rubin Kazan 0 - 0        

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-10-27 10:06 #10 av: Tatsja

 

 

Grupp A

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Inter

3

10:5

7

2

Tottenham

3

9:7

4

3

Werder Bremen

3

3:7

2

4

FC Twente Enschede

3

4:7

2

 

Grupp B

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Lyon

3

6:1

9

2

FC Schalke 04

3

5:2

6

3

Benfica

3

2:4

3

4

Hapoel Tel-Aviv

3

2:8

0

 

Grupp C

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Manchester United

3

2:0

7

2

Glasgow Rangers

3

2:1

5

3

CF Valencia

3

5:2

4

4

Bursaspor

3

0:6

0

 

Grupp D

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Barcelona

3

8:2

7

2

FCK

3

3:2

6

3

FC Rubin Kazan

3

1:2

2

4

Panathinaikos

3

1:7

1

 

Grupp E

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Bayern München

3

7:3

9

2

FC Basel

3

5:5

3

3

CFR Cluj

3

5:6

3

4

Roma

3

3:6

3

 

Grupp F

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Chelsea

3

8:1

9

2

Spartak Moskva

3

4:2

6

3

Marseille

3

1:3

3

4

MSK Zilina

3

1:8

0

 

Grupp G

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Real Madrid

3

5:0

9

2

Milan

3

3:3

4

3

Ajax

3

3:4

4

4

AJ Auxerre

3

1:5

0

 

Grupp H

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Arsenal

3

14:2

9

2

Shakhtar Donetsk

3

5:5

6

3

Sporting Braga

3

2:9

3

4

Partizan Belgrad

3

1:6

0

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-10-27 10:14 #11 av: Tatsja

Tisdag 2 november

Grupp A    
20:45     Tottenham    -   Inter         3 - 1 
20:45 Werder Bremen    -   FC Twente Enschede         0 - 2 

Grupp B
   
20:45 Benfica    -   Lyon         4 - 3 
20:45 Hapoel Tel Aviv    -   FC Schalke 04         0 - 0 

Grupp C
   
20:45 Bursaspor    -   Manchester United         0 - 3 
20:45 CF Valencia    -   Glasgow Rangers         3 - 0 

Grupp D
   
18:30 Rubin Kazan    -   Panathinaikos         0 - 0 
20:45 FCK    -   Barcelona         1 - 1 

Onsdag 3 november

Grupp E    
20:45 CFR Cluj    -   Bayern München         0 - 4 
20:45 FC Basel    -   Roma         2 - 3 

Grupp F
   
20:45     Chelsea    -   Spartak Moskva         4 - 1 
20:45 MSK Zilina    -   Marseille         0 - 7 

Grupp G
   
20:45 AJ Auxerre    -  Ajax         2 - 1 
20:45 Milan    -   Real Madrid         2 - 2 

Grupp H
   
20:45 Partizan Belgrad    -   Sporting Braga         0 - 1 
20:45 Shakhtar Donetsk    -   Arsenal         2 - 1 

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-11-10 10:23 #12 av: Tatsja

Tisdag 23 november

Grupp E    
20:45     FC Basel    -   CFR Cluj          
20:45 Roma    -   Bayern München          
Grupp F  

 

18:30 Spartak Moskva    -   Ol. Marseille          
20:45 Chelsea    -   MSK Zilina          
Grupp G  

 

20:45 Ajax    -   Real Madrid          
20:45 Auxerre    -   Milan          
Grupp H  

 

20:45 Partizan Belgrad    -   Shakhtar Donetsk          
20:45 Sporting Braga    -   Arsenal          

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-11-25 09:06 #13 av: Tatsja

Resultat tisdag 23 november

Grupp E    
20:45 FC Basel    -   CFR Cluj 1 - 0        
20:45 Roma    -   Bayern München          3 - 2        
Grupp F

 

18:30 Spartak Moskva    -   Ol. Marseille 0 - 3        
20:45 Chelsea    -   MSK Zilina 2 - 1        
Grupp G

 

20:45 Ajax    -   Real Madrid 0 - 4        
20:45 Auxerre    -   Milan 0 - 2        
Grupp H

 

20:45     Partizan Belgrad    -   Shakhtar Donetsk 0 - 3        
20:45 Sporting Braga    -   Arsenal 2 - 0        

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-11-25 09:11 #14 av: Tatsja

Onsdag 24 november

Grupp A    
20:45 Inter    -   Twente 1 - 0        
20:45 Tottenham    -   Bremen 3 - 0        
Grupp B

 

20:45 Hapoel Tel-Aviv    -   Benfica 3 - 0        
20:45 Schalke 04    -   Ol. Lyon 3 - 0        
Grupp C

 

20:45 Rangers    -   Man Utd 0 - 1        
20:45 Valencia    -   Bursaspor 6 - 1        
Grupp D

 

18:30      FC Rubin Kazan    -   Köpenhamn          1 - 0        
20:45 Panathinaikos    -   Barcelona 0 - 3        

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2010-11-25 09:34 #15 av: Tatsja

 

Grupp A

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Tottenham

5

15:8

10

2

Inter

5

12:8

10

3

Twente

5

6:8

5

4

Bremen

5

3:12

2

Grupp B

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Schalke 04

5

8:2

10

2

Ol. Lyon

5

9:8

9

3

Benfica

5

6:10

6

4

Hapoel Tel-Aviv

5

5:8

4

Grupp C

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Man Utd

5

6:0

13

2

Valencia

5

14:3

10

3

Rangers

5

2:5

5

4

Bursaspor

5

1:15

0

Grupp D

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Barcelona

5

12:3

11

2

Köpenhamn

5

4:4

7

3

FC Rubin Kazan

5

2:2

6

4

Panathinaikos

5

1:10

2

Grupp E

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Bayern München

5

13:6

12

2

Roma

5

9:10

9

3

FC Basel

5

8:8

6

4

CFR Cluj

5

5:11

3

Grupp F

 

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Chelsea

5

14:3

15

2

Ol. Marseille

5

11:3

9

3

Spartak Moskva

5

5:9

6

4

MSK Zilina

5

2:17

0

Grupp G

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Real Madrid

5

11:2

13

2

Milan

5

7:5

8

3

Ajax

5

4:10

4

4

Auxerre

5

3:8

3

Grupp H

 

Pos

Lag

S

Mål

Poäng

1

Shakhtar Donetsk

5

10:6

12

2

Arsenal

5

15:6

9

3

Sporting Braga

5

5:9

9

4

Partizan Belgrad

5

1:10

0

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.